Mile stone

THE IMPORTANT EVENTS IN THE LIFE OF

SERVANT OF GOD SUSAINATHER CR

 

Birth at Sacred Hearts Church, Tuticorin                               :           18.12.1883

Joining date at Kandy Seminary                                              :           23.12.1902

Diaconate                                                                                    :           17.12.1909

Ordination                                                                                  :           17.12.1910

As a Diocesan Priest

Assistant Parish Priest at St. Joseph Church, Dindigul          :           up to 1912

Parish Priest at Ayyampatty, Trichy                                         :           1912-1916

Parish Priest at Panjampatty, Dindigul                                   :           1916-1921

Parish Priest at Uvari, Tuticorin                                                :           13.01.1921 -1930

Parish Priest at Kooduthalai, Tuticorin                                   :           1930 – 1931

Parish Priest at Basilica of Our Lady of Snows, Tuticorin     :           1931- 1936 May

Silver Jubilee of his Ordination                                                 :           17.12.1935

Punnaikayal                                                                                 :           1936 Six Months

Parish Priest at St. James Church, Manapad, Tuticorin         :           1936 May to 1939.

As a Rosarian

Novitiate in Rosarian Congregation, Tholagatty, Sri-Lanka :           08.08.1939

First Profession                                                                            :           08.08.1940

Final Profession                                                                           :           08.08.1943

Foundation of Fatimagiri Ashram at Vadakangulam            :           13.02.1944

Foundation of Pushpavanam Ashram at Manaparai            :           08.09.1952

Golden Jubilee of his Ordination                                             :           17.12.1960

Death at Fatimagiri Ashram in Vadakangulam                      :           08.06.1968

Servant of God                                                                           :           08.08.2011